31.10.2013

8. Szare myszki

Te rękawiczki są bardzo proste do zrobienia i bardzo efektowne. Podaję przepis na rękawiczki - myszki.

Włóczka "Czterdziestka", szary melanż
Druty do skarpet nr 5
Szydełko 4,5 mm
Resztki czarnej włóczki
igła
wstążeczka, agrafka, kolorowe nitki

Przerabiamy podwójną nitką!

Ściągacz:
Na druty nabieramy 28 oczek, po 7 na każdym drucie. Przerabiamy w okrążeniach, 2 oczka prawe, 2 lewe na zmianę w 17 rzędach.
W 18. rzędzie przerabiamy tylko oczka prawe i dodajemy po jednym oczku na każdym drucie, razem 32 oczka.
Przerabiamy 2 rzędy, już cały czas prawymi oczkami.
Na klin kciuka:
Prawa rękawiczka: oznaczamy za pomocą kolorowych nitek lub wstążek 2. i 4. oczko z 1. drutu. Po pierwszym oczku z poprzecznej nitki i przed drugim zaznaczonym oczkiem z poprzecznej nitki dodać po jednym oczku odwróconym prawym. Przerobić 2 okrążenia bez dodawania oczek. W taki sposób dodać jeszcze 3 oczka, po ostatnim dodaniu przerobić 3 rzędy, znów dodać oczka zgodnie z opisem. Przerobić 3 rzędy i odłożyć oczka na nitkę lub agrafkę (11 oczek).
Lewa rękawiczka: przerabiamy na tej samej zasadzie, ale zaznaczamy 6. i 8. z drugiego drutu, dalsza część rękawiczki jest lustrzanym odbiciem prawej.
Na łącznik kciuka nad odłożonymi oczkami klina nabieramy na nowo 5 oczek. Przerabiamy 1 okrążenie, później na klin ująć: pierwsze i drugie dobrane oczko przerobić razem na lewo, czwarte i piąte dobrane oczko przerobić razem na prawo. W kolejnym okrążeniu pozostałe 3 oczka przerobić razem. Teraz znów mamy na drutach 32 oczka. Przerabiamy 14 okrążeń. W kolejnym okrążeniu zaczynamy odejmować oczka. 2. i 3. oczko z 1. i 3. drutu przerabiamy razem na lewo, z 2. i 4. drutu 6. i 7. oczko przerabiamy razem na prawo. Przerabiamy jedno okrążenie bez odejmowania oczek i tak do momentu, gdy na drutach zostanie 12 oczek. Zszywamy górną część, zaszywamy nitki.
Na kciuk przekładamy odłożone wcześniej oczka na druty i dodatkowo dobieramy oczka z łącznika kciuka (11 odłożonych oczek + 5). Przerabiamy okrążenie i odejmujemy na klin kciuka tak samo jak wcześniej, w głównej części rękawiczki - na drutach zostaje nam 12 oczek. Przerabiamy 10 okrążeń. W jedenastym okrążeniu przerabiamy po dwa oczka razem na prawo = 6 oczek. Zszywamy, zaszywamy nitki.
Na sznureczek antyzgubieniowy przerabiamy szydełkiem oczka łańcuszka i łączymy obie rękawiczki, długość dowolna, zależna od wzrostu*.
Na wierzchach rękawiczek wyszywamy pyszczek i oczka myszy. Na uszka nabieramy z robótki po sześć oczek(wkłuwamy drut w jedną pętelkę oczka), dołączamy nitkę i przerabiamy zaczynając od oczek prawych, potem rząd lewych, w kolejnym rzędzie przerabiamy dwa oczka razem na lewo i dwa ostatnie razem na prawo. Przerabiamy rząd na lewo i zamykamy oczka. Nitki zaszywamy.

Myszki są gotowe!
* Czy wiesz, że długość naszych rozpostartych ramion od czubka palca środkowego lewej ręki do prawego palca, jest równy naszemu wzrostowi? Inaczej nazywamy to sążniem.

4 komentarze:

  1. Piękne myszki,bo cieplutkie.Pozdrawiam i zapraszam w wolnej chwili w odwiedzinki

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. Akurat ta para znalazła swoją właścicielkę, ale zawsze można napisać do mnie wiadomość :)

      Usuń

Twoje opinie pomagają tworzyć bloga, dziękuję za każde słowo